Митове и легенди за „мръсните“ пари на имотния пазар

Гледате ли телевизия? Ако да, то не може да не ви прави впечатление, че лягаме и ставаме с предстоящото въвеждане на еврото. Около този факт има безброй коментари и спекулации, а една от най-разпространената е, че влизането ни в Еврозоната ще извади на бял свят всички пари, които българинът държи под дюшеците. Част от тях, разбира се, са определени за „мръсни“. А как може най-лесно да се изперат предварително? Вече се сещате – чрез покупка на имот. Нека сега да разбием на пух и прах тази легенда.
80 милиарда лева под дюшека? Не е вярно!
Още началната цифра на легендата е абсолютно погрешна или както е модерно – силно преувеличена. Твърди се, че 80 млрд. лв. се крият и огромната част от тях са със съмнителен произход. Тази цифра вероятно се дължи на факта, че приблизително толкова има по депозитни сметки на хората в банките – 90 млрд. лв., според данни на БНБ. Една лесна проверка, която всеки може да направи в публичните данни, изнасяни от БНБ, показва, че извън банките няма повече от 30 млрд. лв. Според анализа на финансиста и програмен директор на Центъра за либерални стратегии, Георги Ганев, около 2 млрд. лв. стоят по касите и трезорите на търговските банки, а от останалите 28 млрд. лв., огромна част са в населението и фирмите, като кеш, който се върти всекидневно. Така максимумът на нерегламентираният кеш не е повече от 10 млрд. лева, изчислява Георги Ганев. А колко от тази сума е с нечист произход, едва ли някой може да каже с точност.
Схемата „през ипотечен кредит“ – втората илюзия
Най-лесно се пере „през ипотечен кредит“, твърдят анализатори, както и брокери, които по незнайни причини остават анонимни, въпреки че са цитирани в реномирани издания. „Схемата“, която на теория всеки знае, е следната: собственик на нерегламентиран кеш тегли ипотечен кредит, а го изплаща със средства от „тъмните“ сделки. И с този род кредити имало „бум“ през последните месеци. Но, ако пак се допитаме до официалните цифри в БНБ, ще видим, че за една година (март 2024 г. – март 2025 г.) ипотечните кредити са се увеличили от 23 на 29 млрд. лева. Увеличението е с 6 млрд. лв., или малко над 20%. Само за първото тримесечие на 2025 г. увеличението е пропорционално – 1,5 млрд. лв. Тези цифри показват две неща. На първо място, няма никаква експанзия на ипотечния пазар за първото тримесечие на годината, след като стана ясно, че от януари 2026 г. ще влезем в Еврозоната. На второ място, с ипотечни кредити от 6-7 млрд. лв. годишно, е повече от ясно, че не е възможно да се изперат 80 млрд. лв.. Освен това е спекулативно да се твърди, че при пазар, на който за миналата година са сключени над 200 000 сделки, голямата част от парите са „мръсни“. По данни на Агенция по вписванията, за миналата година са вписани 212 745 сделки с имоти, като те падат с 1,3% спрямо 2023 г. Тук трябва да отбележим, че само в София има ръст в сключените продажби с 10%, но това е нормално, защото столицата е най-активният пазар.
„Плащаме кеш под пазарна цена!“
След като е ясно, че чрез ипотечни кредити не могат да се изперат митичните 80 млрд. лв., нека разгледаме и следващата легендарна схема – „плащаме кеш и изповядваме сделката под пазарната цена“. Тук към „играчите“ са включени и предприемачи, занимаващи се с ново строителство. Те били готови да продават голяма част от новите си обекти в брой, а не по банков път, защото се разплащат с „пари в плик“ със своите работници, на които не плащат осигуровки върху реалните заплати. Вероятно има такива сделки, както и изповядване на продажби „на данъчна оценка“, но този рецидив в никакъв случай не е толкова голям, както в зората на демокрацията. Все по-малко нотариуси биха си сложили главата в торбата с подобни сделки. Малцина са и хората, които биха се съгласили да изповядват на по-ниска цена, защото, при едно разваляне на сделката, съдът ще признае само официалната сума. Този, който се е съгласил да вземе или плати нерегламентирано кеш, просто ще изгори.
„Сивият сектор помпа цените“
Други спекулации се опират на покачването на цените през последните три-четири години. Според тях този ръст се дължи основно на пари от „сивия“ сектор. Основен аргумент тук е статистиката, според която България е с най-голям годишен ръст на цените на имотите в целия Европейски съюз – 18%. Но тези анализатори спират до тук. Те някак „забравят“ да продължат със същата тази статистика, която показва, че въпреки този ръст, София (където са най-високите цени и най-много сделки), продължава да е столицата с най-достъпни имоти в ЕС. За да купите 1 квадратен метър жилище тук ви трябва 1 месечна заплата, докато в другите метрополиси са необходими средно 3-4 месечни заплати. Освен това София продължава да е извън първите 100 града в Европа по средна цена на квадратен метър на жилищата.
Всичко това показва, че „сивият“ сектор в имотите или го няма, или не е от значение, защото цените у нас продължават да се покачват, но има още много, за да догонят средноевропейските.