Пазарът на имоти в ЕС се възстановява – слаб до умерен ръст на цени и продажби

България е член на Европейския съюз, но по отношение на пазара на недвижими имоти ситуацията у нас е доста по-различна, и то за добро. Докато имотният пазар в България се развива устойчиво през последните години, то в почти всички останали страни на ЕС се мина през своеобразна рецесия. Чак от началото на миналата година започна да се забелязва възстановяване. За радост на повечето анализатори на Стария континент, тази тенденция се очаква да се затвърди и през 2025 година – ръст на сделките и на цените. Но, далеч не както в България.
Ипотечните кредити ще продължават да поевтиняват
Прогнозите наосновни европейски институции, като Евростат и Европейския парламент, както и на водещи консултантски агенции от Стария континент и Великобритания, показват, че се очаква устойчив среден ръст на инвестициите в недвижими имоти в ЕС през 2025 г. – с около 15%. В същото време, по отношение на динамиката на цените, прогнозите са значително по-скромни – средно нарастване с 4%-5% на годишна база. Това се отнася най-вече за най-масовия сегмент – продажба на жилища.
Естествено, в различните сегменти картината е доста разнообразна, но като цяло пазарът в Европа ще се стабилизира въз основа на свиването на разходите за инвестиция. На първо място е очакването за постепенно намаляване на лихвите по ипотечните кредити в ЕС.Ипотечната лихва в Европейския съюз, с някои малки отклонения, като Унгария например, се определя от EURIBOR на Европейската централна банка. Обикновено нивата са 2 процентни пункта по-нагоре от EURIBOR, или в момента ипотечните кредити средно в ЕС са около 4,5%. Основната лихва в Европейския съюз, както и тези по ипотечните кредити, ще продължават да спадат с темпа на намаляване на основната лихва в САЩ. Това се дължи на факта, че икономиката на ЕС трябва да продължава да е конкурентноспособна на американската.
Тук е мястото да отбележим, че ако България влезе в Еврозоната, не може да се очаква автоматично покачване на ипотечните лихви у нас, които в момента са около 2,5%. Повечето български търговски банки негласно коментират, че няма да използват EURIBOR като основа за определяне не ипотечните лихви. Те ще продължат да действат, както досега, защото не привличат ресурс от ЕС, а имат достатъчно привлечен ресурс от родни депозити – евтин и с почти нулева лихва.
Интересът е най-голям към бизнес имотите клас „А“
Очакванията са, че особено динамичен ще бъде пазарът на бизнес имоти. Причините за това са две. От една страна, е прогнозата за все по-бързо възстановяване на икономиките в ЕС, след дългия период на високи лихви и инфлация. От друга страна, все повече фирми изоставят варианта на работа изцяло тип „хоум офис“ и отново излизат на пазара, като инвеститори или наематели. Най-голям интерес има към офис площи в големите градове и бизнес центровете. Едновременно с това, тенденцията е за покупка или наемане основно на бизнес имоти от най-висок клас – „А“. Прогнозите показват, че 50% от сделките с корпоративни имоти ще бъдат именно в най-високия ценови и качествен сегмент.
По-висок ръст при наемните цени
По отношение на цените, прогнозите показват по-висок потенциал при наемите. Това се отнася, както за офис площите, така и за жилищата в Европейския съюз. Докато средният предполагаем ръст в цените на жилищата е 4%-5%, то при наемите той може да достигне и до 18%. Това се дължи основно на продължаващия интерес към краткосрочните наеми. Покачването на наемните нива в големите градове и туристическите дестинации доведе през последните години до голяма съпротива у местното население срещу непрекъснато увеличаващият се туристопоток. Именно туристическите платформи, като AirBnB и Booking, са в основата на ръста на инвестициите в имоти за краткосрочно наемане и на наемните цени. Това доведе и до ответни мерки, като налагане на нови, големи туристически такси. Именно краткосрочното отдаване под наем е една от основните причини през 2023 г. разходите за осигуряване на жилище да надхвърлят 40% от доходите на близо 11% от населението в Европейския съюз. Това показват официалните данни на Европейския парламент.
Търсят се повече луксозни жилища
Пазарът на жилища в Европейския съюз ще се възстанови най-бавно, сочат прогнозите. По-висок интерес се очаква в някои основни туристически дестинации, като Испания например, поради традиционно високия интерес от страна на англичани и германци към придобиване на втори дом там. Другото направление, при което се очаква по-сериозен ръст в цените е сегментът на луксозните имоти. Очакванията, обаче са през настоящата година тази тенденция да си проличи само за най-значимите дестинации, като Париж и Лондон.