Новото строителство: предпочитано за живот и инвестиция

Във всеки модерен и динамично развиващ се град, делът на новото строителство непрекъснато са увеличава и тази тенденция ще се засилва в бъдеще, едновременно с нарастването на самите градове. Успоредно с това, покупката на жилище в сгради ново строителство става все по-предпочитана, особено от младите семейства и хората от средната класа със стабилен доход и осигурено бъдеще. Но към всяка такава покупка, трябва да се подхожда внимателно и отговорно, защото нейните последствия са дългосрочни. Това важи в най-голяма степен в случаите, при които хората купуват имота за живеене и то с ипотечен кредит.
С брокер и от проверен строител
„Най-важното условие, от което купувачите трябва да бъдат водени при покупката на жилище в сграда ново строителство, е изборът на надежден и доказал се в годините назад предприемач, който движи проекта. Това става най-лесно, когато купувачът използва доверен брокер, който ще извърши нужните проверки на предлагания имот, схемите за плащане, и ще договори оптимална цена и условия за своя клиент“, коментира мениджърът на офис Младост на Явлена Виктория Велчева.
Надеждният строител наистина е от първостепенно значение, защото има много случаи назад във времето, при които хората капарират имот на евтина цена, но или чакат с години завършването му, или сградата никога не бива построена. Затова е добре да се избягват „строители-еднодневки“. Това са хора, които имат нужния капитал, но никога не са строили и нямат представа от този бизнес. Затова е добре клиентът предварително да се запознае със завършените проекти на предприемача и отзивите за тях.
20 на 80 е оптималната схема
При покупката на имот в сграда ново строителство има 2 основни схеми на плащане, когато се купува „на зелено“. Сериозните агенции за недвижими имоти съветват своите клиенти да изберат схемата, при която 20 процента се плащат при сключване на договора, а 80 при излизане на Акт 16 и прехвърляне на имота.
Друга масово използвана схема също е възможна, но купувачът трябва да има „едно на ум“. Когато предприемачът не разполага с достатъчно собствени средства, той обикновено предлага схема, при която на предварителен договор са плащат 30% от цената, и още 20% – на кота 0. Останалата сума се разпределя така: 15% на етажа, на който е жилището, 15% – на Акт 15 и остатъкът – при Акт 16 и прехвърлянето на имота. Тази схема обикновено върви с по-голяма първоначална отстъпка, но и с по-голям риск. Рискът е от некачествено или ненавременно завършване на сградата, а има и случаи, при които сградата изобщо не бива построена.
Кой купува
Освен млади семейства, които купуват първи имот за живеене, все повече се наблюдават покупки и от страна на хора, които вече имат жилище, но старо строителство. В първия вариант това са хора, които искат да заменят стар имот на 40-50, а дори и на 80-90 години, с висока степен на амортизация, с нов имот, построен с висококачествени материали и съвременни инсталации – ново окабеляване, прокарване на СОТ, интернет и всичко необходимо.
При втория вариант, се продава голямо жилище и се купуват два нови, по-малки апартамента, като възползвайки се максимално от гъвкавите схеми на плащане, купувачите успяват не само да ги купят, но и да ги завършат и обзаведат. Без това да доведе до съществено оскъпяване на цялата операция.
Разбира се, има и много купувачи – инвеститори в ново строителство. Едните от тях купуват имота и го отдават под наем. Другите са спекуланти, в добрия смисъл на тази дума. Те плащат евтино имота „на зелено“ и го продават на значително по-висока цена, когато строителството на обекта стигне акт 14 или акт 16.
Проблеми с инфраструктурата
Много е говорено за предимствата на новото строителство, като качествените материали и добре изпълненият проект си остават на първо място. Много важна, разбира се е и локацията. Например, в София един от големите хитове е оформящият се вече нов южен квартал, обхващащ пространството, включващо „Кръстова вада“ и терените от МОЛ „Парадайс“, до Хладилника и Зоопарка. В този конкретен случай решаваща роля изигра изцяло обновената инфраструктура – реновираният булевард „Черни връх“ от МОЛ-а до Околовръстния път, както и новият булевард, който тръгва от „Парадайс“ до Зоопарка.
Огромен е интересът и към „Малинова долина“. Този сравнително нов квартал предлага едни от най-изгодните оферти ново строителство. Тук също има подем в подобряването на инфраструктурата, като последната придобивка, която се чака и е обещана от Столична община е новата автобусна линия 97. Тя ще има 4 спирки в „Малинова долина“. Този квартал е и с най-голям брой нови проекти за трето тримесечие на 2024 г., от южните квартали, според данни на НСИ.
Друго хитово място в София е „Манастирски ливади“. Там изникнаха много луксозни сгради, но мнозина негодуват срещу инфраструктурата, вътре в квартала. От една страна това поставя под риск покупката в такъв квартал, като проблемът е, че ако тази инфраструктура не се подобри, то цената на имотите може да започне да пада. Има я обаче и обратната логика. Оказва се, че има много купувачи, които купуват имот точно в такъв квартал, на по-ниска цена, с идеята, че цената рязко ще се покачи, когато инфраструктурата в новия квартал чувствително се подобри, и те ще продадат с печалба.