През последните 4-5 години, след ковид-пандемията, пазарът на недвижими имоти у нас се движи не само от клиентите, които имат достатъчно средства, но и от тези с иновативни идеи за модерния и здравословен начин на живот. До този логичен резултат се стигна благодарение и на постепенното увеличение на благосъстоянието на хората. Появиха се и най-различни тенденции на имотния пазар, които често пъти са на пръв поглед противоречащи си.

Концентрацията на бизнеса в големите градове доведе до истински бум в покупката на жилища в София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора, а след влизането ни в Шенген – и в Русе. Това е платежоспособно търсене от страна на млади, високо образовани и добре заплатени хора. Успоредно с тази тенденция обаче, през последните две-три години започна да се наблюдава постепенно пренасочване на част от този пазар, към

имоти в селца и градчета извън големия град

на разстояние до 40 км. Тази „мода“ отдавна се наблюдава в почти всички големи градове в Европа, особено в столици, като Париж, Лондон и Рим. Хората с възможности излизат от големия град и се заселват в значително по-големи имоти, на места, където образно казано „има въздух“.

Това противоречие чудесно се характеризира от статистическите данни на НСИ към края на 2023 г. Те показват, че за последните 10 години жилищата в градовете (основно в големите) нарастват с 13,4%, а в селата – с едва 2,9%. В същото време, за същия период, броят на жилищата с 5-6 и повече спални се е увеличил общо с 23,9%, но ръстът е равномерно разпределен. Данните на НСИ, към края на 2023 г. показват, че

големите къщи в селата са се увеличили с 20,8 хиляди

а в големите градове – с 20,5 хиляди. За големите градове е ясно, че става въпрос основно за големи апартаменти. Само за последното тримесечие на миналата година, според НСИ, въведените в експлоатация новопостроени жилища с 5 и 6 стаи са точно 600 (лидер са двустайните с малко над 2000 нови жилища).

Обяснението за този феномен далеч не е само в бягството към природата и чистия въздух. Има си и строго финансово измерение. В масовия случай търсенето на къщи в селата около големите градове е в рамките на 100-200 хиляди евро. Това отговаря приблизително на цената на един двустаен апартамент в града. Цената в селата варира в зависимост от състоянието и големината на къщата, като в по-ниската ценова категория са имотите за по-голям ремонт.

„През последните 2 години младите хора правят много по-обмислена инвестиция и са склонни да платят за къща с двор,

чист въздух и възможно най-много светлина

200-250 хил. евро. В същото време срещаме сериозни трудности при сделки с терени за строителство в селата, защото клиентите не са готови да минат по трудния път за уреждане на сметки по регулация, снабдяване с разрешение за строеж, и договори с дружествата-доставчици на комунални услуги“, коментира Диана Антонова от Явлена.

Терсене има и само за парцели за строителство, но то е от по-платежоспособни клиенти, които са готови да минат по трудния път, а общата инвестиция в парцел и строеж е в диапазона 200-400 хиляди евро.

Финансирането на сделки за големи къщи извън градовете става по същия начин, както и за двустайно жилище в София – основно с ипотека. „Сравнително ниските цени на имотите около големите градове са основната причина банките да нямат проблем с отпускането на ипотечен кредит на клиентите си. А самите клиенти все по-често търсят имоти с добра урбанизация и това ще бъде водещо в бъдеще“, заяви за Явлена банкерът Левон Хампарцумян.

Удобно, бързо и с инвестиционен потенциал

И като говорим за урбанизация се оказва, че в много случаи е много по-бързо и лесно да стигнеш от Костенец до желаната детска градина в София например, отколкото от някой от пренаселените квартали в столицата. Това твърди младо семейство, което е продало тристайно жилище на 18 етаж в един от най-гъсто населените райони на столицата и сега живее удобно в голяма къща в селце на 10 км от Костенец.

Друго младо семейство разказва, че е „избягало“ от големия град и е купило голяма къща в гара Бов. Днес част от къщата е арт-резиденция и семейството е превърнало жилището си в изгодна инвестиция.

Подобна е ситуацията с инвеститор, който е купил прекрасна къща, направена в стил „Франк Лойд Райд“ до Умни дол. Покупката на имота с терасирана градина, много светлина и поръчкови мебели е била за под 200 000 евро. Днес стойността на този имот, след прокаран асфалтов път до него, е скочила с 50%.